Yanıklar Nasıl Geçer

Bu tarz konularda sahip olunan yanlış bilgiler yanığı tedavi etmek yerine daha da kötü hale getirebilir. O yüzden yanık tedavisi uygulanacağında öncelikle mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Yanıklar bir süre geçmeyen kızarıklar, ağrı ve acılara sebep olmaktadır. Eğer yanık küçük ve çok ciddi değilse yanığı tedavi etmek adına bitkisel çözüm yoluna başvurulabilir.

 Yanıklar Nasıl Geçer?

– Eğer yanıklar nasıl geçer diye düşünüyor ve çare arıyorsanız aradığınız bütün cevaplar burada. Öncelikle yaşanan yanık durumlarında yanan bölgeye ilk önce soğuk su uygulayabilirsiniz. Bir kaba soğuk su doldurarak gün içerisinde birkaç kez yanan bölgeyi soğuk su içerisinde bekletebilirsiniz.

– Plastik bir torbaya birkaç buz küpü doldurup, ince bir havluyu etrafına sararak yanan bölgeye pres yapabilirsiniz ve bu işlemi günde birkaç kere yapabilirsiniz. (Buz kesinlikle cilde birebir temas etmemeli)

– Yanan bölgeye yumurta sarısı sürerek kurumasını bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Yumurta sarısı includingzeaxanthin, lutein, immünglobin, dekohekzanoik ve antioksidanlar içerdiği için cildi besler ve iyileşme sürecini hızlandırır.

– Yanık tedavisi için günde 2 kez düzenli olarak tuzlu su kullanabilirsiniz. 2 bardak kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı tuz koyup karıştırdıktan sonra bu karışımı yanık bölgeye uygulayabilirsiniz. Kurumasını bekledikten sonra da su ile durulayabilirsiniz.

– Yanık bölgeye aloe vera jel uygulayabilirsiniz. Bir süre ciltte beklettikten sonra su ile durulayabilirsiniz. Aloe vera cildin onarılmasına yardımcı olur, cildi besler ve güçlendirir.

 Yanık Tedavisinde Neler Yapılmamalı?

İltihap teşhisi konmadan antibiyotik kullanmak yanlış ve zararlı bir uygulamadır.

– Yanık sonrasında oluşan ağrıyı gidermek için lokal anestetik içeren kremlerin kullanılması tehlikelidir.

Doktor tarafından verilmeyen ilaçlar ve kremler etkisi ve yan etkileri tam olarak bilinmeden kesinlikle kullanılmamalıdır.

One comment

  1. istanbul kartal yanık tedavi merkezinde iki kızımda yanıklardan dolayı yattı oldukça güzel bir hastane karantina odaları var yukarıdan ziyaretçiler görebiliyor vs vs ama Türkiye’de yanık tedavi alanında gelişmeleri görmek istiyoruz. Malum olay başımızdan geçtikten sonra yanık tedavi merkezlerinin gelişmesinin takibindeyim.

Comments are closed.