Moda Üzerine Bilimin Yaptığı Çalışmalar Var Mıdır?

Bilim hayatımızda olan nelere bakar

Son yıllarda bilim hemen hemen bütün konularda araştırma yapmış ve belirli bulgulara ulaşmıştır peki Moda üzerine bilimin yaptığı çalışmalar var mıdır? En büyük Merak konularından birisi de bu sorunun ya kendisidir. Bu konu hakkında derin araştırmalar, kaynak tarama yapmaya gerek yoktur. Çünkü doğrudan moda bilimin konusu olamaz.

Bilim insanlık yararına ve faydasına olacak şeyleri araştırmak ile yükümlü görür kendini fakat moda insanlık için zevk-i bir durumdan daha öte değildir. Çünkü oda kişinin dönemi içerisinde nasıl görüneceğine belirleyen bir durumdur kıyafet mobilya ve bunu benzer birçok nesnenin hayatımızda nasıl kullanacağınız konusunda bize bilgiler sunar. Yani bilimin tam aksine ani zevklerimizi, nasıl görüneceğimize karar verir.

Bilim ise gerçekten bize fayda sağlayacak ve gerekli şeyleri açıklamak ile yükümlü olduğu için merak edilen, doğruluğundan kuşku duyulan şeyleri açıklamak için kullandığımız yöntemlerin bütünüdür. Yani bilim hayatımızı kolaylaştırma adına yaptığımız gerçek ve net çalışmalardır. Modayı ise olanı takip etmek için yapılan araştırma olarak görebiliriz.

 Bilim ve moda bağlantısı

B​​ilim ve moda hiç bağlantılıdır demek doğru olmaz elbette. Moda dünyasında kullanılan malzemelerinde aslında ne olarak kullanılabildiği bilimin ürünüdür. Yani bilim dolaylı yoldan modaya müdahil olur.

Kumaşın cinsi ve özellikleri, boya ve özellikleri, dikiş teknikleri hepsi aslında bilimin elinden çıkıp modayı oluşturmuştur. Bu noktada evet bilim önemlidir.

Son zamanlarda ise moda sadece giyinen takılan ve evde kullanılan eşyaların gümümüze uygunluğu göze hitabı şeklinde açıklandığı için bilim dâhil diyemiyoruz. Ya da bilim modayı araştırır diyemeyiz.

Bilim hayatımızı kolaylaştırır, moda ise hayatımıza renk verir ama bunları birlikte düşünmek oldukça zor. Bugün de sonda da zor olacak. Moda giyimden öteye geçmediği sürece