Moda İnsanlar İçin Hayatın Neresindedir?

Son zamanların dillerden düşmeyen kavramı moda aslında hayatımızda nerede durmakta? Önceden kadınların basit bir kompleksiymiş gibi görünen bu kavram artık cinsiyetçiliğin kalmadığı ve dünyayı şekillendiren bir olgu haline geldi. Arkadaşlarımızla yemek yiyeceğimiz mekanları, önemli bir gecede neler giyeceğimizi, tatile nereye gideceğimizi belirler oldu. Gelişen toplumda bulunmak istediğimiz yerin giriş bileti moda. İşte bu kadar önemli. Sadece kıyafetlerden, ayakkabılardan ve Vogue dergisinden ibaret değil. Bütün bu nedenler yüzünden onu hayatımızın belli bir noktasına koymak yanlış çünkü moda sabit ve sadece bir yerde mevcut olan bir şey değil, hayatımızı tümüyle kapsayan dinamik bir kavram.

 Moda neden bu kadar önemlidir?

“Moda insanın kendine yakışanı giymesidir.” Bu sözü hepimiz duymuşuzdur. Modayı sadece giyilecek bir şeyle ilgili olarak sınırlamazsak bu söz şu anlamlara gelebilir: Kendimizi tanımak ve sevmek. Bu sayede kendimize yakışanı bulabilir ve tavrımızı dış dünyaya en etkileyici şekilde yansıtabiliriz. İnsanlar size ilk baktıklarında görecekleri şey duruşunuz ve kıyafetleriniz olacak. İşte bunların sizi yansıtmasını başarabildiyseniz modayı bulmuşsunuz demektir. Bu yüzden çok önemlidir moda. Kendimizi ifade ettiğimiz yerde ortaya çıkar. Hayatımızda elde ettiğimiz büyük başarılarda kendini gösterir.

 Modayı nasıl daha yakından takip edebiliriz?

Elbette birçok materyal var bu konuda elimizde. Dergiler, internet, moda gösterileri, sosyal medya… Bunların hepsinden önce yeni şeyler denemeyi düşünebilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıkın, farklı mekanlara gidin. Yeni açılan yerleri deneyin.Yeni kıyafetler seçin, farklı tarzlar oluşturun.Kendinizi içinde mutlu ve ferah hissettiğiniz kombini bulduğunuzda ya da bir mekanda arkadaşlarınızla neşeyle kahkaha attığınızda modayı da bulmuş olacaksınız. Unutmayın moda yol gösterici olmalıdır, taklit ettiğiniz bir şey değil. İşte bu yüzden kendinizi nasıl daha iyi hissediyorsanız her zaman öyle olun!