Neden İnsanlar Hayatını İnternete Bağlamıştır?

Neden İnsanlar Hayatını İnternete Bağlamıştır ?

İnternet, günümüzün vazgeçilmez bir iletişim aracıdır. Hayatın olmazsa olmazları sıralansa ilk üç sırada yer alır. İnternetin tarihi 1950 yıllarında bilgisayarların gelişmesiyle başladı. Günümüze gelene kadar sürekli gelişim halinde oldu ve hala da gelişmeye devam etmektedir. Teknolojinin sonu yoktur. Hayatın şartlarına, o dönem ki ihtiyaçlara göre sürekli kendini günceller ve yeniler. İnternetin amacı hayatımızı kolaylaştırmak, iletişimi hızlandırmak, bilgi alışverişine büyük oranda ivme kazandırmak gibi sıralanabilir.

 Bağlanma

Peki günümüzde neden insanlar hayatını internete bağlamıştır? Hemen hemen her alanda, her sektörde internetin vatandaşlar tarafından kullanılması zorunlu hale gelmiştir. En basitinden insanlar bugün Neden İnsanlar Hayatını İnternete Bağlamıştır?birçok aylık fatura ödemektedir. Her gelen fatura için ilgili şubeye gidip fatura ödemek artık Y kuşağı ve sonra ki kuşaklar için tarih olmuştur denebilir.

Üniversite öğrencisinin tez yazması, iş adamının sunum hazırlaması, profesörün araştırma yapması, hemen yemek söylemek, her türlü ödemeyi yapmak, istediğimiz kişiye hemen ulaşmak gibi daha pek çok madde sıralanabilir. İnternet koca bir kütüphane denirdi artık koca bir kütüphaneden çok daha fazlası. Bazı şeylerde internet olmadan hak sahibi olamıyorsunuz.

 Sosyal Medya

Sosyal Medya ise günümüzün rekabet platformu diyebiliriz. Adeta insanlar bir biri ile yarış içerisindeler. Onun var benim neden yok, o fotoğraf paylaşıyor ben neden paylaşmıyorum mantığı ile günümüzde insanlar telefon ekranlarına kendilerini kaptırmış durumdalar. Altta kalmamak için savaş veriyorlar. Yaptıkları eylemleri insanların huzuruna sunup onlardan övgü bekliyorlar. ‘Ben daha iyisini yapıyorum’ yarışına giriyorlar.

İnternetin yararlı özelliklerini kullanmak günümüz için hayatı son derece kolaylaştırmakla beraber insanları da kendisine bağlamaktadır. Aslında bütün mesele budur. İnternet yoksa hayat zora girer, zaman yararlı bir şekilde kullanılamaz. Çünkü insanlar yaşadığı sürece internetin hayatlarını ne kadar kolaylaştırdığını tecrübe etmişlerdir.