Elektronik Ne Demektir?

Elektronik Ne Demektir?

Elektronik bazı kesimlere göre bilim dalı bazı kesimlere göre ise bir mühendislik dalıdır. Aslında her iki görüşte doğruluk payına sahiptir çünkü elektrik ile ilgili teknik konuları inceleyen bir dal olduğu için bilim, aynı zamanda elektrikli ekipmanların birleştirilmesi suretiyle ortaya çıkan ürünlerin oluşumunu kapsayan bir dal olduğu içinde mühendisliktir.

Bunların neticesinde elektronik; içerisinde elektrik akımını geçirebilen, iletkenlik derecelerine göre değişiklik gösterebilen, bobin, kondansatör, vakum tüpleri gibi elemanların bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan cihazlarla ve bu cihazların gelişimi ile ilgilenen mühendislik dalı ve elektronların farklı fazlarda ve konumlarda gösterdikleri davranış ve tepkileri inceleyen bilim dalıdır.

Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Elektronik hayatımızda yer edinmekten ziyade hayatımıza tam anlamıyla yerleşmiş durumdadır. Bugün kullandığımız bütün cihazların içerisinde birden fazla elektronik devre ve farklı sistemler bulunmaktadır. Arabanızın kumandasından tutun da televizyonunuzun kumandasına kadar veya cep telefonlarından tutun da trafikte beklediğiniz ışıklara kadar her alanda hayatımıza yerleşmiş durumdadır.           Elektronik Ne Demektir?

Tabi ki bu yeri edinmesinin sebebi önemi ile doğru orantılıdır. Çünkü hayatımızda önemi çok büyük ve tartışmasızdır. Elektronik cihazlar insan yaşamını kolaylaştırmak için ortaya çıkmış olmakla birlikte sürekli olarak yenilenen ve gelişen teknolojinin etkisi ile de çok farklı ve yeni cihazlar ortaya çıkmıştır.

Nerelerde Kullanılmakta

Bu tür cihazlar özellikle teknolojinin geliştiği yönlerde daha çok ivme kazanmaktadır. İnsanlar cep telefonları, tabletler, arabalar gibi konulara daha çok ilgi duyduğu için elektronik anlamda yenilenme de daha çok bu alanları kapsamaktadır. Bunların dışında tabi ki her alanda kendini gösteren teknolojik cihazlar vardır.

Sağlık alanında bile yapılan yenilikler birçok hastalığın tedavi sürecini değiştirmiş ve tedavi süreçlerini ciddi anlamda hızlandırmıştır. Kısacası elektronik ne demektir? derseniz günümüz şartlarına bakarak elektronik her şeydir diyebilmek mümkündür.

One comment

  1. teknik lise de elektronik dersinden geçmek çok zordu. Şimdi çalıştığım sektör elektronikle pek alakası olmasada ucundan değiyor gibi 🙂 o yüzden bu yazıda anlatılanları lise hayatımda gördüm ve güzel bilgiler

Comments are closed.