Araba Üretiminin Ülkelere Ekonomik Kazancı Nasıl Etkiler?

Araba Üretiminin Ülkelere Ekonomik Kazancı Nasıl Etkiler?

İnsan ve yük taşımaya yarayan araba ikiye ayrılır. Bunlar motorlu ve motorsuz kara taşıtlarıdır. İnsanlar ilk çağlardan bu yana arabaya oldukça önem vermişlerdir. M.Ö. 2000’Li yıllarda Türkler savaşlarda araba kullanmışlardır. O dönemlerde savaş malzemeleri ve yük taşımaya yarayan araba tekerleğin icadı ile başlayan ve motorlu taşıtlar haline gelen önemli bir araç olmuştur. Önceleri insan ve hayvan gücünden yararlanıp taşıma gerçekleştirilen arabalar artık motorlu taşıtlar haline gelmiştir. Petrol gücü ile yanma so Araba Üretiminin Ülkelere Ekonomik Kazancı Nasıl Etkiler?nucu hareket enerjisine dönüşüp tekerleklere itme gücü veren motor enerjisi sayesinde günümüzde taşımacılık gerçekleşmektedir.

İnsan ve yük taşımacılığında önemli pay sahibi olan araba, dünya ekonomisinde öne gelen ülkelerin elindedir. Bunlar Almanya, Fransa, ABD, Çin vb. ülkeler araba üretiminde öne çıkan çeşitli ülkelerdir. Bu ülkelerin ekonomik paydaşları incelendiğinde araba üretiminin kazancı oldukça fazla olduğu verilerle doğrulanmaktadır.

 Hangi ülkelerin ekonomisinde araba üretiminin yeri fazladır?

Almanya da Volkswagen, Mercedes, Bmw, Porsche, Audi gibi markaların üretilmesi ve bu markaların dünya araba pazarında önemli yer tutması Almanya’yı bir araba ekolü haline getirmiştir. İtalyanlar Türkiye’de kurulmuş TOFAŞ fabrikasını FİAT adıyla birleştirerek dünya pazarının son yıllarında ön saflarında gelmişlerdir. Bir ABD markası olan FORD yine ülkesine önemli ekonomik kaynak oluşturmaktadır. Bunun gibi çeşitli örneklerde bulunmaktadır.

Araba Üretiminin Ülkelere Ekonomik Kazancı Nasıl Etkiler? Araba üretiminin istihdam açısından ülke ekonomisine katkısı;

İstihdam açısından da inceleyecek olursak araba üretimi makine sanayisinin gelişimiyle kolaylaşmış olmasına karşın yaklaşık olarak her fabrika 100.000 kalifiye işçiye ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacı karşılayan araba firmaları da ülke ekonomilere istihdam açısından da katkı sağlamaktadır.

 KDV ve ÖTV’nin ülke ekonomisine katkısı;

Araçların satışlarına ülke yasaları gereği KDV ve ÖTV gibi vergileri de ülke ekonomisine katkı olarak gelir sağlamaktadır.