Açık Havada Oynanan Oyunların Faydaları Nelerdir

Açık Havada Oynanan Oyunların Faydaları Nelerdir

Günümüzde çocuklar zamanın çoğunu kapalı alanlarda ve hareketsiz olarak geçiriyor. Hareketli oyunların açık hava ve güneşin çocuğunuzun gelişmesine ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

Çocukların sağlıklı büyümesi ve psikolojik açıdan sağlıklı olabilmesi için harekete ve açık havaya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın giderilmemesi sonucunda sadece gelişme değil bazı davranış problemlerine de neden olur. Oyunun ve özellikle açık havada oynanan oyunların çocukların en temel ihtiyacı olduğunun farkına varmamak gerekiyor ve çocuklarımızın açık havada oynamaları fırsat vermemiz gerekir.

Çocuklara açık hava oyunlarının faydaları

D vitamininden faydalanırlar: Güneş ışınlarının derdimize temas etmesiyle oluşur D vitamini. Çocuklar açık Açık Havada Oynanan Oyunların Faydaları Nelerdirhavada oyun oynayarak D vitamininden faydalanırlar. Dokulara gerekli oksijenin alınmasını sağlar: Çocukların beyin dokuları yetişkinlere göre daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Açık havada oynayan çocuklar doğal olarak temiz hava ve oksijenden faydalanırlar.

Kan dolaşımını hızlandırır: Çocuklar hareketli oyunlar oynarken kan dolaşımları da doğal olarak daha hareketli yani daha hızlı olur. Rahat uyuma sağlar: Açık havada oynayan çocuklar daha iyi uyurlar ve açık hava oyunları araştırmalara göre çocukların uykularının düzene girmesine yardımcı oluyormuş.

İştahını açar: Açık havada oynayan çocuklar yorulurken eğlenirler bu yüzden de iştahları açılır. Zehirli atıkların atılmasını sağlar: Açık havada oynanan oyunlar sayesinde çocuklar terlerken çeşitli hastalıkları ve zehirli atıkları dışarı atarlar. Çevrelerini daha iyi tanırlar: Hareketli oyunlar çocukların çevresini, yaşadıkları dünyayı tanımasına ve doğayı, doğada yaşayan canlılarda tanımış olurlar.

Daha mutlu olurlar: Çocuklar açık havada oyun oynarken kendilerini özgür, neşeli hissederler. Zihinleri açılır: Koşma, tırmanma, atlama gibi hareket gerektiren oyunlar çocukların denge ve ağırlık gibi kavramları da doğal bir şekilde öğrenirler. Kısacası oyun hatta açık hava oyunları çocukların güneşten, temiz havadan oksijen almasını ve hareket etmesine yardımcı olur. Böylece çocuklarımız daha sağlıklı büyüyüp gelişirler.

One comment

  1. eskiden çocukluğumuzda özellikle sıcak havalarda hava kararana kadar içeri girmezdik misket taso oynardık şimdiki çocuklara bakıyorum da ne bir oyun ne de bir başka bişe hepsi youtube muptelası olmuş hepsi sosyal medya çılgını olmuşlar çok yazık bu duruma çokkk

Comments are closed.