Vural Savaş Kimdir?

Vural Savaş Kimdir?

Hepimiz az ya da çok 28 Şubat sürecinden etkilenmişizdir. Siz değilse babanız anneniz veya başka bir yakınını 28 Şubatın izlerini taşır bir şekilde o dönemin haksızlığına uğramış sayısız insan var insanlarımız belki de 28 Şubatı Vural Savaş Kimdir?yaşayıp gördükleri için 15 temmuz da bu kadar kararlı durdu tankların önünde siper etti kendini, korkmadıölmekten, çekinmedi kurşundan biliyorlardı çünkü; yaşamışlardı darbe dönemlerini daha önce milletin seçtiğini yalnızca millet almalıydı görevinden millet bunun bilincinde artık Türkiye’de 15 temmuz bunu gösterdi tüm dünyaya 28 şubat gibi dönemleri kimse yaşamak istemiyor artık haksızlıklara kimsenin tahammülü kalmadı.        28 şubat, 12 eylül gibi dönemler de bir çok insanımızın haksızlığa uğradığı gibi bazı siyasi partilerde bu dönemde kapatıldı Refah Partisi de bu durumdan az ya da çok etkilenen partiler arasın da yerini aldı. 1997 de Yargıtay cumhuriyet başsavcısı Vural Savaş laiklik ilkesine aykırılıktan kapatma davası açtı ve iktidar da iken kapatıldı.

Vural Savaş Kimdir?

Peki Vural Savaş kimdir? Döneminde bu kadar önemli işlere neden olan kişiyi biraz yakından tanıyalım 1938 Antalya’da doğan Vural Savaş Ankara üniversitesi hukuk fakültesini bitirdi. 1971 hakim olarak göreve başladı. Aralık ve Gülpınar hakimliği ile birlikte Yargıtay Genel Kurulu Tetkik Hakimliği görevinde de bir süre bulundu. 1987’ de Yargıyay üyeliğine seçilmeyi başardı.
1990 da HSYK yedek üyeliği sonrasında da HSYK asil üyesi oldu ama 1994 te bu görevinden istifa etti. 1997 yılın da Süleyman Semirel tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına atanmıştır.2001 yılında da emekliliğini isteyip Antalya’ya yerleşmiştir. Evli ve üç tane çocuğu vardır. Bir dönem Sözcü Gazetesinde de çalışmıştır. Militan Demokrasisi, Satılmışların Ekonomisi gibi kitapların da yazarıdır. Refah partisinden sonraki dönemde Fazilet Partisinin de kapatılma davasını açan Vural Savaş’tır.