Su Kaplumbağası Nasıl Beslenir?

Su Kaplumbağası Nasıl Beslenir?

Gerek ülkemizde gerekse dünyada en yaygın olarak beslenen evcil hayvanlardan birisi su kaplumbağasıdır. Pet shoplarda, küçük kaplar içinde satılan ve bakımının kolay olduğu düşünülen bu hayvanlar aslında özen isteyen, narin canlılardır.

Bu yanlış algıdan dolayı pek çok insan su kaplumbağası nasıl beslenir bilememekte ve hayvanlarını erken kaybetmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken su kaplumbağalarının amfibik canlılar olduğu, yani sadece suda yaşamadıkları, zaman zaman karaya çıkmaya da ihtiyaç duyduklarıdır.

Su Kaplumbağası Nasıl Beslenir

Bu sebeple bir su kaplumbağası edindiğimiz zaman onu içinde ısı ve nem kontrolü sağlanabilen bir teraryumda beslememiz gerekmektedir. Ayrıca kaplumbağamızın kabuğunun yumuşaması için düzenli olarak güneşlendirmeyi ihmal etmemeliyiz. Kuru ve soğuk havaya karşı son derece hassas olan, kolayca hastalanan bu hayvanlar mutlaka sıcaklık kontrolünün bulunduğu ortamlarda tutulmalıdır.

Hem hayvansal, hem de bitkisel besinleri tüketebilen su kaplumbağalarına, kaliteli hazır yemlerin dışında, canlı yem, kurutulmuş karides ve kıvırcık gibi bitkiler de verilebilir. Sağlıklı bir kaplumbağa, ev ortamında, iyi bakımla 30 yıl yaşayabilir.