Fesleğen Hakkında Genel Bilgi

Fesleğen

Fesleğenin familyası nane familyası olmakla birlikte; bakımı son derece kolaydır. Yetiştirilmesi size hiç zahmet vermez. Yeşil renkli yaprakları vardır. Yaprakların rengi açık yeşil ve koyu yeşildir.

feslegenBu bitkiyi yetiştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Bunlardan en önemlisi Fesleğenin yetiştirildiği toprakta yabancı ot olmaması gerektiğidir. Eğer tarlada üretim yapılacaksa; tohumları mibzele ekersiniz. Bu uygulama; soğuk kış mevsimi geçtikten sonra yapılmalıdır. Unutulmaması gereken husus; fesleğenin tüm ihtiyacını topraktan almasıdır. Dolayısı ile doğru şekilde yapılan toprak seçimi çok önemlidir. Şayet bu toprakta yabancı ot var ise ; hemen temizlemenizde fayda bulunmaktadır.

Fesleğenin sahip olduğu özelliklerin arasında gıda sektöründe kullanılması da gelmektedir. Bu bitki yalnızca süs bitkisi değildir. Baharat olarak kullanıldığı gibi; sabun ve parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Sağlığımıza olan faydaları ise oldukça fazladır. Özellikle mide ağrısına iyi gelir. Bir çeşit antioksidandır. Bunun dışında isterseniz makarnalarınızda , isterseniz de salatalarınızda sos olarak da kullanım yapabilirsiniz.