En Çok Gişe Yapmış Filmin Adı Nedir ?

En Çok Gişe Yapmış Filmin Adı Nedir ?

2009 yılında vizyona giren ABD yapımı bilim kurgu filmidir. Film yönetmeni James Cameron olup yönetmiş En Çok Gişe Yapmış Filmin Adı Nedir ?olduğu gişe rekoru bu film de oyuncu kadrosuyla da göz kamaştırıyor. Filmin yönetmeni olan James Cameron 67.Altın Küre Ödüllerinde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini almış olup 9 dalda aday gösterildiği 82. Akademis Ödülleri’nde ise sanat yönetimi, görüntü yönetmeni ve görsel efekt dallarında 3 ödül kazanmıştır.

Aslına bakarsak James Cameron bu ödülleri hak ettiğini söyleyebilirim çünkü film sektörüne gerçekten damga vurmuş ve Avatar filminden önce 1997 yılında vizyona giren ve tüm Dünyayı derinden etkileyerek yine gişe rekoru kıran filminin de yönetmenliğini yapmış bulunmaktaydı. Aslına bakacak olursak James Cameron Avatar filmi ile birlikte 12 yıl sonra ikince kez gişe rekoru olmayı başarmıştı.

Avatar filmi 3D Sinema tekniklerinde son teknoloji ile üretilmiş olup bizleri hayal gücümüzün ötesinde muhteşem bir dünyaya götürecek. Filmin konusu 22.yüzyılda Pandora da geçmektedir. Yarı felçli savaş gazisi Jake’nin askeri bir şirket tarafından Na’vi adlı halkı yaşadıkları gezegeni ve barındıkları kaynakları incelemek amaçlı gönderilmişti. Fakat bir vakit sonra Jake Na’vi halkının Prensesi Neytiri ile birlikte olur ve asıl amacını unutup Na’vi halkı için insanlara karşı mücadele eder.

Dünyaca ünlü oyuncular sabırsızlıkla hayranlarıyla buluşmaya can atarken bekledikleri bu anın mutluluğunu ve emeklerinin karşılığını filmin Amerika ve Kanada da vizyona girdiği ilk gün 26 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiştir. Avatar filminin Dünya çapında en yüksek hasılat yapan filmler arasında birinci sırayı alırken küresel hasılatı ile dudakları uçuklatıyor film sektöründe olağanüstü bir rekabete neden olmuştu. Kıskandıran küresel hasılatı ise: 2.787.965.087 dolar olmuştur.