Borsaya Sıfırdan Başlanırsa Ne Olur?

Hemen hemen herkes borsaya girmeyi düşünmüştür. Bir anlık hevesle anlamadığı borsa işinden hayal ettiği gibi kazanımlar elde etmeyebilir. Borsaya sıfırdan başlayarak bırakın ümit ettiği kazançları elde etmeyi elinde var olan parayı da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Hüsrana uğramamak için sıfırdan başlamadan önce borsa hakkında yeterince araştırma yapılmalı, gerekli donanım altyapısına sahip olunmalıdır.

Borsa Hakkında

Borsa kısaca; alıcı ile satıcının, yüz yüze gelmeye gerek kalmadan karşılaştığı bir pazar yeridir. Borsada arz- talep işler. Bir mala ne kadar çok arz-talep varsa o malın değeri o oranda artacaktır. Borsa çok dalgalı bir Pazar yeridir. Dünya ve ülkenin gündeminden etkilenir. Başbakanın yaptığı açıklamalar bile borsa piyasasında dalgalanmalara yol açacaktır. Bu nedenle borsaya başlamadan önce borsayı etkileyen durumlar hakkında bilgi almanızda yatırım aracı olarak seçtiğiniz borsada emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Unutmayın ki iyi bir borsacı iyi iz sürendir. En çok merak edilen sorulardan biride borsa gerçekten para kazandırıyor mu? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterse de iyi bir analiz, takip ve özveri ile paranıza para katabilirsiniz. Piyasadaki dalgalanmaların iyi analiz edilmesi beklentinize uygun stratejiler üreterek kazanma şansınızı artırabilir başarılı olabilirsiniz.

Borsada Alım Satım

Borsada birçok yatırım aracı bulabilirsiniz. Hisse senetleri, tahvil, bono, dövizler gibi birçok yatırım enstrümanı vardır. Birçok başarılı borsa yatırımcıları sadece bir yatırım aracıyla yetinmezler. Hisse senetlerine yatırım yaptıkları gibi tahvil, döviz, bono gibi yatırım araçlarını kullanarak maksimum kazançlar elde etme potansiyeline sahip olmaya çalışırlar. Borsaya yatırım yapmadan önce borsaya başlamak için aracı hizmeti veren banka veya kurumlarla irtibata geçmelisiniz. Her banka veya kurumun kendine göre komisyon oranları vardır. Hesap açtırmadan önce bunu göz önünde bulundurarak seçiminizi o yönde yapmanız yararınıza olacaktır.